„Omnichannel. Nowa era funkcjonowania firmy” – 1000 znaków

Rynek dojrzewa do kolejnej poważnej zmiany związanej z rodzącym się, nowym modelem biznesowym, który przedstawia ścieżki sprzedażowe w holistyczny sposób. Smartfony czy inne urządzenia mobilne, a z drugiej strony coraz powszechniejsza implementacja technologii do sieci sprzedaży (beacony, darmowe wifi, bluetooth i inne) powodują, że rozwiązania digitalne stają się realną potrzebą i zarazem wyzwaniem, zwłaszcza dla branży retail&fashion. Potrzebą, bo sieci te muszą zacząć myśleć o tym, jak wpisać swoje funkcjonowanie w szeroko rozumianą technologię zgodnie z oczekiwaniami konsumentów. Wyzwaniem, bo wdrożenie digitalnych narzędzi wiąże się z poważną reorganizacją firmy.

Polska na tle zdecydowanie szybciej rozwijających się krajów Europy Zachodniej jest jeszcze w powijakach, niemniej badania firmy Criteo “Mobile Commerce” pokazują, że to kwestia czasu, jak i nasze firmy zaczną na poważnie wdrażać narzędzia wielokanałowej sprzedaży. Zwłaszcza pod naciskiem samych konsumentów.

Obecnie jednak główną przeszkodą dla decydentów branży retail&fashion nie są rozwiązania digitalne jako takie, a konieczność poukładania i zaplanowania tego procesu w sposób strategiczny. Firmom niezbędne są nowe kompetencje, które pozwoliłyby po pierwsze zorganizować i odpowiednio koordynować zmiany organizacyjne i strukturalne firmy. W krajach zachodnich rynek stworzył już stosowne stanowisko, które nazwano Chief Marketing Technologist, obejmujące całą sferę automatyzacji marketingu, CRM, social mediów, grywalizację, marketing treści oraz omnichannel.

Do głównych kompetencji takiej osoby mają należeć kwestie praktycznego rozumienia technologii w kontekście budowania trwałych relacji marka – konsument z wielokanałowym, globalnym wydźwiękiem. Firmy po prostu muszą nauczyć się patrzeć na swoją obecność na rynku przez pryzmat tego, jak widzi i chce widzieć ich usługi czy produkty konsument digitalny – mobilny. Firmy nie mogą dłużej tkwić w przekonaniu, że kanały sprzedaży dzielą się na online i offline. Menadżerowie tych firm nie powinni stawiać oporu przed logiczną integracją tych kanałów w jeden zintegrowany system sprzedaży tylko przez wzgląd na małą w tym względzie wiedzę, oraz brak jednoznacznych dowodów, że wielokanałowa sprzedaż jest faktycznie opłacalna.

Nadszedł czas radykalnego zwiększenia optymalizacji potencjału, jakim są oprogramowania wykorzystywane przez firmy w obszarach marketingu i wsparcia sprzedaży. Technologia, z której korzystają działy marketingu jest niezbędna, aby skutecznie zarządzać treścią i relacjami z klientami. W ogóle biznes obecnie opiera się na gromadzeniu i przetwarzaniu danych. Wiele z tych ważnych, istotnych informacji czeka miesiącami na zweryfikowanie, a przecież wnioski mogą posłużyć do trafniejszych decyzji na szczeblu zarówno operacyjnym, jak i strategicznym.

Argumentów za tym, że nadeszła nowa era wzmacniania działań sprzedażowych i marketingowych za sprawą omnichannel jest coraz więcej. Dlatego to najlepszy czas, aby zacząć planować, wdrażać i spinać strategię biznesową firmy z rozwiązaniami digitalnymi, w tym sprzedażą omnichannel. A proces reorganizacji i dostosowania się do wielokanałowej sprzedaży wcale nie leży tylko w gestii działów IT i nie może być rozumiany wyłącznie pod kątem technologii, ale też, a raczej przede wszystkim, pod kątem zmiany funkcjonowania całych przedsiębiorstw.

 

Autor:

Marcin Gieracz
CEO&Strategy Director
Rubikom Strategy Consultants
609827140
mgieracz@rubikom.pl
www.rubikom.pl