Shoptimism

“Shoptimism”, autorstwa Lee Eisenberga to konieczny do przeczytania podręcznik dla tych, którzy sprzedają o tych, którzy kupują. Zapewne pamiętacie “Zakupologie” Martina Lindstroma, gdzie autor podjął się wytłumaczenia czytelnikom, dlaczego ludzie kupują – używając przy czym niekonwencjonalnych metod! W przypadku książki “Shoptimism” Eisenberg przedstawia nam świat konsumenta, jako członka społeczności handlowej – obywatela gelerii przepełnionej mnóstwem produktów, których nie potrzebuje, ale które prędzej czy później kupi.

 

Najcenniejsze w książce jest to, że to nie suchy przekaz, tłumaczący zachowania konsumentów. Książka jest pisana prozą i to jej największy atut. Powiedzmy sobie szczerze – trudno jest nam zrozumieć i pojąć ludzkie wybory. Ludzie kupują i będą kupować jeszcze więcej. Ale żeby zrozumieć ten cały proces lepiej, należy nieco oderwać się od standardowego podejścia, gdzie górę biorą liczby i statystyka.

 

Eisenberg przedstawia nam świat konsumpcji Amerykanów. Można więc zapytać, jak to się ma do rynku w Polsce. Otóż ma i to bardzo wiele wspólnego. Wszystko to, co stworzyliśmy na przestrzeni ostatnich 10 lat, w sensie handlu detalicznego, czerpało z dojrzałych rynków zachodnich.

 

Więcej o książce na http://www.shoptimismbook.com/

 

Polecam,

 

Marcin Gieracz

CEO&Strategic Director

Rubikom Strategy Consultants

mgieracz@rubikom.pl

www.rubikom.pl